Ana Sayfa Teknoloji Kim Kimdir? Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Bakan Tunç, Diyarbakır'da ziyaretlerini sürdürüyor
Bakan Tunç, Diyarbakır'da ziyaretlerini sürdürüyor
Bakan Yerlikaya: 'Zehir tacirliğinden hükümlü olarak aranan 18 şahıs yakalandı'
Bakan Yerlikaya: "Zehir tacirliğinden hükümlü olarak aranan 18 şahıs yakalandı"
Bilecik ve Yozgat'ta aranan şüpheliler yakalandı
Bilecik ve Yozgat'ta aranan şüpheliler yakalandı
Piyasalara analitik bakış
Piyasalara analitik bakış
Bugün piyasalar imalat PMI ve hizmetler PMI verilerini bekliyor
Bugün piyasalar imalat PMI ve hizmetler PMI verilerini bekliyor
HABERLER>GÜNDEM
24 Haziran 2022 Cuma - 20:57

Bakan Varank, 9. Konya Bilim Festivali’ne katıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9. Konya Bilim Festivali’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı.

Bakan Varank, 9. Konya Bilim Festivali’ne katıldı

Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen festivalde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 8 yıl önce açılışını yaptıkları Türkiye'nin ilk ve en büyük bilim merkezinin ihtişamı karşısında çok heyecanlandığını belirterek, Konya'da yaktıkları bilim ve teknoloji meşalesinin ülkenin dört bir köşesine yayıldığını, yaktıkları meşale ile milyonlarca gencin bilim ve teknoloji sevdasıyla aşılandığını söyledi.

İlimin, irfanın ve hoşgörünün şehri olan Konya’nın, bilimin ve teknolojinin de şehri olduğunu bir kez daha kanıtladığını belirten Bakan Varank, “Biz inanıyoruz ki yarının en başarılı bilim insanları Konya'dan, bu bilim festivalinden çıkacak. Bunun gibi festivallerle de biz bu ateşi tüm Türkiye'ye yayacağız.” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Burada yapmaya çalıştığımız şey geleceğin büyük Türkiye’sini inşa edecek milli ve yerli bir nesil oluşturmak. Çünkü bu çocuklar çok daha güçlü bir Türkiye inşa edecekler. Sadece Konya’daki değil Türkiye’nin tüm illerindeki vatandaşlarımızı 9. Konya Bilim Festivali’ne davet ediyorum.” diye konuştu.

Bilimin ve teknolojinin şehri Konya

Bakan Varank 8 yıl önce açılışını yaptıkları Türkiye'nin ilk ve en büyük bilim merkezinin ihtişamı karşısında çok heyecanlandığını hatırlatarak, o gün yaşadığı bu heyecanın şimdi bir gurura dönüştüğünü ifade etti.

Konya'da yaktıkları bilim ve teknoloji meşalesinin ülkenin dört bir köşesine yayıldığını, yaktıkları meşale ile milyonlarca gencin bilim ve teknoloji sevdasıyla aşılandığını kaydeden Bakan Varank, “Çığ gibi büyüyen bu sevda bugün meydanlara sığmaz oldu. İlmin, irfanın ve hoşgörünün şehri Konya, bilimin ve teknolojinin de şehri olduğunu bugün bize bir kez daha kanıtlamış oldu. 9.’sunu düzenlediğimiz bu festivalde emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Teknolojiye yön veren bir ülke olmak için yolumuza devam ediyoruz

Bir ülkenin ekonomik bağımsızlığının, teknolojik bağımsızlığı ile eş değer konuma geldiğini vurgulayan Bakan Varank şöyle devam etti:

“Katma değerli üretim yapan yenilikçi ekosisteme sahip ülkeler uluslararası arenada da şu anda söz sahibi ülkeler konumunda. Bu manada kendisine doğru ekonomik istikamet çizmek isteyen bir ülkenin atacağı ilk adım yerli ve milli teknoloji politikası oluşturmaktan geçiyor. İşte biz Türkiye'yi teknoloji alanında global bir üs haline getirmek için Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu ortaya koyduk. Teknolojiyi takip eden değil, teknolojiye yön veren bir ülke olmak için kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bu vizyonu ortaya koyarken ülkemizin en büyük gücü olan gençlerimize güvenmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki ülkemizin aydınlık yarınları bilimin ve teknolojinin peşinden giden gençlerimiz sayesinde mümkün olacak.”

Yarının en başarılı bilim insanları bu bilim festivalinden çıkacak

Konya Bilim Festivali’nin, Konya’da bilimin ve teknolojinin toplumsallaşması açısından kritik bir yere sahip olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Atölyelerden sergilere kadar burada gerçekleştirilen birçok etkinlikle milletimiz teknoloji alanında geldiğimiz noktayı bizzat yaşayarak görebiliyor. Stantların arasında dolaşırken İHA’lar başta olmak üzere savunma sanayiinde çığır açan yenilikleri inceleyebiliyorlar. İnanıyorum ki bu teknolojiler gençlerimiz için, evlatlarımız için birer ilham kaynağı olacak. Çünkü tüm bu teknolojiler kentin potansiyeline inanan bir gençliğin istediğinde neler başarabileceğinin en açık göstergesi. Akıncı'yı inşa eden gençlerin yaş ortalaması 30'un altında. İşte gençlerimize güvenirsek, gençlerimize yatırım yaparsak neler başardıklarının en güzel örneğini bu festivalde hep birlikte göreceğiz. Ve inanıyoruz ki işte ondan ilham alan gençlerimiz yarının Selçuk Bayraktarları, yarının Aziz Sancarları olmak için çalışacaklar ve bunu da başaracaklar. Biz inanıyoruz ki yarının en başarılı bilim insanları Konya'dan, bu bilim festivalinden çıkacak. Bunun gibi festivallerle de biz bu ateşi tüm Türkiye'ye yayacağız.” ifadelerini kullandı.

Konya’ya destek sözü verdi

Konya'nın hangi alanda neye ihtiyacı varsa bakanlık olarak yanında durmaya devam edeceklerinin sözünü veren Bakan Varank, “Konya'yı hep birlikte büyütmeye, kalkındırmaya devam edeceğiz ve çok daha güzel, çok daha güzel müreffeh bir Konya’yı hep beraber inşa edeceğiz. Bilim Festivalimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm Konyalı vatandaşlarımızı festivale davet ediyorum. Ama Konya yetmez bölge illerdeki vatandaşlarımızı da Konya misafirperverliğini görmeye, Konya Bilim Festivali’ni görmeye buraya davet ediyoruz. Herkes gelerek bu misafirperverliğe şahit olsunlar.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konya, ruhu olan bir şehir

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın nüfus olarak Türkiye’nin 6’ncı, coğrafi olarak da en büyük şehri olduğunu belirterek, beş üniversitesiyle de bir üniversiteler şehri olduğuna değindi. Konya’nın 120 binden fazla üniversite öğrencisiyle ilime, irfana, medeniyete katkı sunmak için çalışan bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Altay, İbn-i Haldun’un “Şehirlerin de bir ruhu vardır” sözünden alıntı yaparak, “Hakikaten Konya, ruhu olan ve bu ruhu etrafına yansıtan, Konya’da yaşayanları dönüştüren bir şehir.” diye konuştu.

Bu çocuklar çok daha güçlü bir Türkiye inşa edecek

Bilim Festivalinde önemli savunma sanayi ve teknoloji kuruluşlarını ağırladıklarını kaydeden Başkan Altay, “Burada özellikle çocuklarımız için etkinlik alanları oluşturduk. Çünkü onların teknolojiyi sadece seyretmelerini değil, bizzat içinde bulundukları etkinliklerle yaşamalarını arzu ediyoruz. Aslında burada yapmaya çalıştığımız şey geleceğin büyük Türkiye’sini inşa edecek milli ve yerli bir nesil oluşturmak. Onun için bugün burada bulunan tüm ailelere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bu çocuklar çok daha güçlü bir Türkiye inşa edecekler. Özellikle çocuklarımızın bu ortamı paylaşmasından çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Sadece Konya’daki değil Türkiye’nin tüm illerindeki vatandaşlarımızı 9. Konya Bilim Festivali’ne davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konya; bilim, sanat ve kültür belediyeciliği noktasında güzel örnekler veriyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Bilim Festivali’ni düzenleyen Başkan Altay’a teşekkür ederek, “Medeniyet dünyamızın merkezlerinden biri olan Konya, şüphesiz hepimizin gönüllerinde ayrı bir yere sahip. Ancak son yıllarda Konya'nın Türkiye'nin bilim haritasında da önemli bir alan kaplamaya başladığını sevinerek görüyoruz. Bütün bu gelişmeler Konyalıların ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin başarısıdır. Özellikle belediyemiz altyapı belediyeciliğinin bir sonraki aşaması olan bilim, sanat ve kültür belediyeciliği noktasında çok güzel bir örnek vermiş oluyor. Bu güzel örnek Türkiye'nin farklı şehirlerindeki benzer çalışmalarında adeta bir göstergesidir.” açıklamasını yaptı.

Pek çok çocuğumuz kendisini keşfedecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı boyunca Türkiye'de hayal edilemeyecek pek çok bilim ve teknoloji projesini hayata geçirdiğine belirterek şunları söyledi: “Milli ve yerli teknolojimizin geliştirilmesi için en büyük imkanları ve fırsatları araştırmacılarımıza, üniversitelerimize ve gençlerimize sunduk. Ben de bu vesile ile milli ve yerli teknolojinin gelişmesi için çaba sarf eden, alın teri döken, akıl teri döken herkese şükranlarımı sunuyorum. Bunlar özel ve anlamlı günler. Konya'da pek çok festival yapılıyor. Çocuklar için birçok etkinlik yapılıyor ama 4 gün boyunca sürecek bu bilim festivali pek çok gencimizin ve çocuğumuzun kendini keşfetmesini, bilimle ve teknoloji ile bağlantı kurmasına vesile olacak. Bu festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen Bakanlığımıza, Büyükşehir Belediyemize, TÜBİTAK'a ve sanayi kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Vali Özkan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Bilimin altyapısını oluşturması, Ar-Ge faaliyetleri, gençlerimizin çalışmalarına altyapı hazırlamasında Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere merkez belediyeleri ile beraber çok güzel çalışmalara şahitlik ediyoruz. Bu noktada belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Gerçekten güçlü bir toplumun inşasında hedefin net bir şekilde ortaya konması tüm birimler arasında etkin bir koordinasyonun olması önemli.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

 
Marmaris'teki orman yangını
 
Çin, BM barış koruma bütçesi için ödemeyi tam olarak yaptı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Marmaris'teki orman yangını
Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınlarına müdahale için Katar'dan ...
Bakanlık ‘Çıtır Çıtır Felsefe’deki 7 kitabı muzır ilan etti
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma ...
Bakan Soylu: "Bir bölge var havadan karadan etrafı çevriliyor"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki yangının 3. gününde son ...
 
Bakan Akar, mevkidaşı Wallace ile görüştü
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüştü.
Marmaris'teki orman yangınında 'son durum'
Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor.
Marmaris'teki orman yangını
Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor.
 
Merkez Bankası faizi sabit tuttu
Merkez Bankası (TCMB), bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 14’te sabit tutma kararı aldı.
MSB'den Marmaris'teki yangın söndürme çalışmalarına helikopter desteği
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterlerin ...
Bakan Kirişci: "Yangın bölgesinden 247 kişi tahliye edildi"
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris'te çıkan orman yangınının ...
 
YAZARLAR
Oylum DEMİRAY
Oylum DEMİRAY
Eskiden ittifak mı vardı?
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
İşsizlik ve Enflasyon Arasında İnce Bir Denge
Durak Avcıoğlu
Durak Avcıoğlu
Helal olsun Avusturya Başbakanı Karl Nehammer'e
Dağıstan Türkmen
Dağıstan Türkmen
Şimşek net mesajlar verdi...
Dilek YILMAZ
Dilek YILMAZ
Siyasette İddialar ve Siyasi Oyunlar: Gerçekler ve Algılar
İzzet Sevimli
İzzet Sevimli
15 Ağustos hainlerin ilk eylem günü oldu
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Kim Kimdir? Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri