Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Tahıl taşıyan 2 gemi daha Ukrayna'dan hareket etti
Tahıl taşıyan 2 gemi daha Ukrayna'dan hareket etti
Teröristlerin kullandığı mağara ve sığınaklar imha edildi
Teröristlerin kullandığı mağara ve sığınaklar imha edildi
13 ilin emniyet müdürü değişti
13 ilin emniyet müdürü değişti
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan YİK sonrası açıklama
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan YİK sonrası açıklama
Antalya’da uyuşturucu operasyonu
Antalya’da uyuşturucu operasyonu
HABERLER>GÜNDEM
27 Haziran 2022 Pazartesi - 21:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

Dünyanın terörle mücadele tecrübesi en eski ve en etkin ülkelerinin başında geliyoruz aynı şekilde vatan topraklarının dört bir yanında yaşanan çatışmaların ve hırsı boyunu aşan yönetimlerin yol açtığı siyasi insani krizlerin yükünü en fazla taşıyan ülke durumundayız. Gerek terörle mücadelede gerek bölgesel krizler konusunda tehditleri kaynağında ortadan kaldırmak üzerine kurulu milli güvenlik ve savunma konseptimizi başarıyla uyguluyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımız da dost ve kardeş ülkelere verdiğimiz desteklerle uluslararası platformlarda terörle mücadele ve insani hassasiyet üzerine inşa edilmiş ilkeli duruşumuzla farkımızı her Türkiye'yi bir yandan terör koridoru ile diğer yandan kışkırtılan ve donatılan kim ülkeler vasıtasıyla kuşatma girişimlerini akamete uğrattık uğratmayı sürdüreceğiz.

Ülkemizin güvenlik kaygılarına insani duyarlılıklarına ve kalkınma hedeflerine saygı duymayan hiç bir yapının sahip olduğumuz güç ve imkanlardan faydalanma hakkı olmayacağını her fırsatta ifade ediyoruz.

Rusya Ukrayna savaşı bir kez daha göstermiştir ki kendi vizyonu kendi hedefi kendi projesi bulunmayan ülkelerin işi çok zordur. Hamdolsun Türkiye özellikle de son 20 yılda kurduğumuz demokrasi ve kalkınma altyapısına sağladığı imkanları da kullanarak bu bakımdan kendini farklı bir konuma yerleştirmeyi başarmıştır.  Kendi teorilerini kendi kriterlerini kendi pratiklerini inkar pahasına ülkemize yüklenenlerin karın ağrılarının sebebi işte budur.

Bize yöneltilen tenkitlerin eksiklerimizden veya hatalarımızdan değil Türkiye'nin uluslararası taahhütlerine bağlı kalarak kendi belirlediği istikamette yürümesinden kaynaklandığını biliyoruz.

Dikkatimizi dağıtarak bizi hedeflerimizden uzaklaştırma enerjimizi boşa harcama birlik ve beraberliğimizi bozma çabalarının beyhude olduğunun altını tekrar çiziyorum. Son 2 asırda nice sınamaları ağır bedeller ile geride bırakan bir ülke ve toplum olarak yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersler ışığında tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet ilkelerine sıkı sıkıya sahip çıkarak azimle yolumuza devam edeceğiz.

Tıpkı vesayet ve darbe güçleri ile mücadelemiz gibi tıpkı terör örgütlerinin başını inlerinde sınır ötesi harekatlarımız gibi tıpkı bölgemizdeki savaşlar ve krizler konusunda sergilediğimiz dengeli tutarlı vicdani tavır gibi tıpkı demokrasimize vatanımıza istiklalimize ve istikbalimizin yönelik saldırılar karşısında gerektiğinde canımız pahasına ortaya koyduğumuz dirayetli duruş gibi siyasi ekonomik ve askeri tüm kabiliyetlerimizi 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek ve 2053 vizyonumuzu hayata geçirmek için kullanmayı sürdüreceğim bizden kimsenin şüphesi olmasın.

Irak sınırımızı teröristlerin saldırılarından kalıcı olarak kurtaracak operasyonlarımız başarıyla sürüyor. Suriye sınırımız da oluşturmaya başladığımız güvenlik koridorunun eksiklerini tamamlama ile ilgili hazırlıklarımız biter bitmez orada da yeni harekatlara başlayacağız.

Akdeniz ve Ege'deki haklarımızı korumaya yönelik gereken tüm adımları atmaktan asla çekinmedik çekinmeyeceğiz. Pek çok farklı coğrafyada hem ülkemizin çıkarlarını savunmak hem dost ve kardeşlerimize destek olmak için yürüttüğümüz faaliyetlere devam ediyoruz.

Efes 2022 tatbikatı işte bu tablonun askeri boyutunu temsil eden bir örnek olarak başarıyla sonuçlandırılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kara deniz hava unsurlarının tamamına hazırlık çalışmalarında ve icra ettikleri faaliyetlerde ben başarılar diliyorum.

Günümüzde savaşlar sadece muharebe meydanlarında değil aynı zamanda sanayiden teknoloji finanstan sanat ve spora kadar her alanda veriliyor. Bu anlayışla 10 Haziran'da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü Bilim ve Teknoloji binasının açılış törenine iştirak ettik milli teknoloji hamlesi vizyonumuzun önemli bir parçası olarak gördüğümüz araştırma geliştirme faaliyetlerindeki kapasitemizi bir adım daha öteye taşıyacak derin teknoloji üstümüzün bir kez daha ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Marmaris'te yaşanan yangını yakından takip ederim bu afetin bir an önce sona ermesi için tüm imkanların kullanılmasını sağladık. Gerek Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Vahit bey, gerek İçişleri Bakanı Süleyman bey yanlarında ekipleri ile kendilerine bağlı birimlerle gerçekten orada 5 günlük yoğun bir çalışma ortaya koydular ve uyumla yapılan bu çalışma içerisinde her ne kadar 5 bin hektarı aşkın bir alanda ciddi bir ağaç vesaire yanmışsa da herhangi bir ölüm yaralanma olmadığı bizim teselli kaynağımız olmuştur.

Devletin kurumlarıyla ve STK'larımızla bu çalışmayı yaparak nasıl ki daha önce yine Muğla'da Antalya'da bunları yaşadık. İzmir'de yaşadık. Şimdi tekrar burada aynı çalışmayı yaparak inşallah yeşilimize kavuşacağız.

Gece gündüz demeden bütün itfaiyecilerimizle silahlı kuvvetlerimizin mensuplarıyla STK'larımızı bu çalışmaları yürüterek yangına 13'ü uçak 44 helikopter 3'ü insansız hava aracı olmak üzere toplam 60 hava aracı 613 Arazöz ve su ikmal aracı 203 iş makinesi 5100 üzerinde gönüllüden oluşan bir ekiple müdahale edilmiştir.

Bay Kemal yavrularında var ortaklarında var onlar da ne yapıldığını böylece tekrar duymuş olsunlar.

Sabotaj sonucu çıktığı belirlenen yangında zarar gören 5142 hektar alan fidan dikilmek suretiyle yeniden ilave edilecektir.

Tabi Muğla'da Büyükşehir Belediyesi sende acaba ne yaptınız ne gibi bir çalışma ortaya koydunuz? Büyükşehir belediyelerinin itfaiyesi yok mu? Onlar ne iş yaptılar ama bizler burası CHP belediyesi mi? Değil mi ? Demedik! Bakanlarımızla tüm ekiplerimiz de buraya indik ve atılması gereken adımları da yerinde attık.

Bundan sonra da olsa yine aynı şekilde atmaya devam ederiz.

İspanya'ya NATO Zirvesine gidecek ülkemizin hak ve menfaatleri doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yapacağız. Özellikle PKK FETÖ gibi terör örgütleri konusunda sergilenen direk ağırlıkları muhataplarımızın yüzlerine belgeleri ile bilgileri ile görüntüleri ile ifade edeceğiz.

Salgınla başlayan ve Rusya Ukrayna savaşı ile genişleyerek devam eden küresel krizin en çok etkilediği alanların başında enerji geliyor. Türkiye'ye kimi ülkeler gibi kendisine yetecek ve çok büyük gelir elde etmesini sağlayacak mümbit enerji kaynaklarına maalesef sahip değildir. Bir yandan elimizdeki sınırlı kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalışırken diğer yandan da yerli ve yenilenebilir enerji sistemlerine ciddi yatırımlar yapıyoruz.

Karadeniz gazı 540 milyar metreküplük rezerv miktarının ve yüz milyarlarca dolarlık ekonomik değerinin ötesinde ülkemiz için bir umut ve moral kaynağı olmuştur. Yeni kaynaklar bulmak sahip olduğumuz 4 sondaj ve 2 sismik arama gemisi ile hem Karadeniz'deki hem Akdeniz'deki faaliyetlerimizi kesintisiz bir şekilde sürdürmekte kararlıyız.

Yerin altında ve üstünde ne varsa azlığına çokluğuna bakmadan milletimizin emrine vermek istiyoruz. Nitekim bu gayretlerimiz neticesinde son 5 yılda ülkemizin yurtiçi petrol üretimini günlük 37000 varilden 60000 varile yükseltmeyi başardık. Bu çerçevede son dönemde Adana'da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol birisi 425 metre diğeri 358 metre derinlikte elde ettiğimiz ekonomik değere sahip petrolün rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Aynı sahada 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Bir başka müjdemiz maden sektörü ile ilgilidir. Küresel maden üretiminin düştüğü salgın döneminde yıllık 6 milyar dolarlık maden ihracatı ile krizden pozitif yönde ayrışan ülkeler arasında yer aldık.

Bu olumlu tablo karşısında hedef yükselterek madenlerimizin uç ürünler olarak ihracı konusuna odaklandık. Yüksek teknolojili ürünlerin temel bileşenleri olan nadir elementlerin üretimini de ilk öncelik olarak belirledik.

Son dönemdeki gelişmeler sebebiyle bu ürünlerin üretimi ve tedarikinde sorunlar çıkmış fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmıştır. Teknoloji bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne dönüştürülmesi hususunda yeni bir adım atıyoruz.

Geçmişte türlü kampanyalarla türlü engellemelerle türlü zorluklarla ülkemizin dışında tutulduğu bu alana artık güçlü bir şekilde girmenin vaktinin geldiğine inanıyoruz. Ülkemizin önemli nadir element sağlarından Eskişehir Beylikova dünyanın Çin'den sonraki iki büyük rezerv alanıdır. Şimdi burada ilk etapta yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi deneme üretimi sonuçlarının ardından endüstriyel tesis yatırımına hemen başlıyoruz amacımız.

Amacımız tesis tam kapasiteye ulaştığında burada yıllık 570000 ton cevher işleyerek 10000 ton nadir toprak oksitleri 72000 ton barit 70000 ton florit ve 250 ton torium üretimi gerçekleştirmektir.

Türkiye'nin 2053 vizyonu bakımından hayati öneme sahip bu projenin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah önümüzdeki aylarda enerji konusunda milletimizin huzuruna yeni müşterilerle gelmeyi ümit ediyoruz. Gerçi Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarımıza alenen karşı çıkan Karadeniz'de keşfettiğimiz gaza burun kıvıran çevreler Adana'daki kuyulardan da Beylikova'daki maden işleme testinden de rahatsız olacaktır. Ama artık kusura bakmasınlar.

Biz yerin altını ve üstünü arayacağız madenleri bulacağız çıkartacağız ve insanımızın hizmetine sunmayı sürdüreceğiz. Potansiyelimizi hareketi geçirdiğimiz her konuda her sektörde her üründe dünyada öne çıkan bildiğimizi sayısız tecrübeyle biliyoruz. eEnerji alanında da adım adım bu safhaya ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.

Küresel ekonomide yaşanan dalgalanma emtia fiyatlarındaki artıştan üretim ve tedarik zincirlerindeki kırılmaya kadar tüm boyutlarıyla etkisini sürdürüyor.

Türkiye geçtiğimiz 20 yılda kurduğu güçlü altyapı üzerinde bu krizi fırsata çevirmek için tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ülkemizi başlattığı demokrasi ve kalkınma devrimi rayından çıkartarak yeniden eski istikrarsızlık ve güvensizlik iklimine sokma gayretleri ise maalesef hız kesmeden devam ediyor.

Başta Gezi Olayları olmak üzere son 9 yılda yaşanan her hadise bu doğrultuda başlatılmış ve alevlendirilmiş birer projedir.

Bugün bir yandan küresel krizi yeni bir kalkınma hamlesinin kaldıracağı haline dönüştürmenin bir yandan da maruz kaldığımız oyunların ve saldırıların etkilerini elimine etmenin gayreti içindeyiz.

Tehditlerinden gizli açık nice ambargoları içeriden ve dışarıdan önümüze kurulan tuzaklara kadar uzanan bu zorlu sürece rağmen hamdolsun ülkemize diz çöktüremediler. Yatırım istihdam üretim ihracat cari fazla üzerine kurulu Türkiye Ekonomi Programımızı tüm sabotajlara ve direnişçilere rağmen uygulamayı sürdürüyoruz sürdüreceğiz.

İstihdam ihracat üretim tarihimizin en yüksek seviyelerine çıkmıştır. Büyüme kesintisiz devam ediyor enerji ve altın haris cari fazla veren bir ticaret dengemiz var. Turizm toparlandı tarımda iyi bir sezon yaşanıyor sanayimiz harıl harıl çalışıyor.

Savunma sanayimiz dünyada  rüştünü ispat etmiş bir şekilde katlanarak gelişiyor. Konut ve otomotiv sektörleri adeta yok satıyor. Tüm bunlar doğru istikamette gittiğimizi gösteriyor.

Amerika ve Avrupa dahil dünyanın pek çok ülkesinin finansal dengeleri yerle yeksan iken bir kısım mandacı siyasetçi ve iktisatçı taifesinin Türkiye'nin üzerine adeta beton dökmeye çalışmasını esefle takip ediyoruz.

Bu mandacı siyasetçi ve iktisatçı güruhu aslında tespitlerini değil temennilerini gerektiriyor. Geçmişteki krizleri 5.kol faaliyeti ile ülkemizin burnunu sürekli aracı olarak kullananlar bugün aynısını yapamadıkları için giderek daha çok hırçınlaşıyor. Yalan iftira ve çarpıtma üzerine kurulu kampanyalarda kullanılan kimi doğru malzemeler niyetin ve ortaya çıkan fotoğrafın kötülüğünü değiştirmiyor.

Ülke ve milletin özellikle bu süreçte bilsinler ki her ne kadar bedeller ödedi isek ödemeye devam ediyorsak bu ilanihaye sürmeyecektir. Bu bedellerin bir kısmını terörle mücadelede sınırlarımızın tacizinde 15 Temmuz'da canımızla kanımızla zaten ödedik. Bu bedellerin bir kısmını uluslararası alanda yalnız bırakılarak tecride maruz kalarak ödedik. Bazı bedelleri de kur faiz enflasyon üçgeni üzerinden yürütülen ekonomik dalgalanmalar ile ödedik.

Salgın ve savaş gibi olumsuz küresel faktörler ekonomide ödediğimiz bedellerin yükünüz daha da artırmıştır. Ancak gelişmeler öyle bir noktaya geldi ki bize tuzak kuranların çoğu bizden daha ağır ekonomik ve sosyal bedeller ödeyecek duruma düştüler.

Tabii sistemin kavramlarını ve kurallarını koyanlar kendi sıkıntılarını gizlemenin yollarını da buluyor. Ama dünyayı takip eden akıl ve vicdan sahibi herkes yaşananları ve işin nereye gittiğini anlıyor görüyor biliyor. Biz kendimizi asla kötü ile mukayese etmiyoruz.

Çünkü bizim vazifemiz milletimize en iyisini vermektir bizim için önemli olan Türkiye'nin ne durumda olduğudur milletimizin neler yaşadığıdır. İnsanlarımızın hangi sıkıntıları çektiği hangi çözüm beklentileri içinde olduğudur. Son olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında ortaya çıkan kur dalgalanması ve ardından enflasyonda yaşanan ciddi yükseliş hepimizin canını sıkmıştır. Her ne kadar aldığımız tedbirlerle sistemi yeniden dengeyi oturtmuş olacak da özellikle enflasyondaki yükselişin yükünü bir müddet daha omuzlamak durumda kalacağımız açıktır.

Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz. İnşallah 2023'ün Şubat Mart aylarından itibaren enflasyonu yeniden makul ve hızla daha da aşağılara indirebileceğimiz bir seviyeye çekmiş olacağız.

Tabii bu süreçte Cumhurbaşkanı ve kabinesi olarak kamu hizmetlerinin ücretlerin ve dar gelirlilerin hayatlarının istihdam ve üretim faaliyetlerinin belli bir seviyenin altına düşmemesi için çalıştık ve tedbirler aldık. Biri de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmekte olan ek bütçe teklifidir.

Bilindiği gibi 2022 bütçesi hazırlıkları 2021 yılı Eylül ayında başlayan ve Aralık ayında kanunlaşan bir dönemin ürünüdür. Geçtiğimiz yılın son aylarına doğru küresel tedarik sisteminde yaşanan tıkanıklık ile Aralık ayında döviz kurunda ortaya çıkan dalgalanmaya bağlı gelişmeler bütçenin yeniden değerlendirilmesini ve ek bir bütçe ile tahkimini zorunlu hale getirmiştir. Esasen her dönemde olduğu gibi bu yıl da bütçe disiplinine önem veren biri kuvvet olarak temel göstergeler de bir sıkıntıya meydan vermedik. Ancak yüksek enflasyonun gelir ve gider rakamlarında yol açtığı değişkenlik ek bütçe ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Meclis'te görüşülmekte olan ek bütçede giderlerin 880 milyar lira gelirlerinin ise 1 trilyon 80 milyar lira artırılması öngörülmektedir. Yaptığımız düzenlemelerle vazgeçtiğimiz 41 milyar liralık vergi gelirine rağmen ek bütçe de gelirler kaleminde 200 milyar liralık bir artış olmaktadır.

Böylece yılbaşında öngörülen bütçe açığı 278 milyar liradan 78 milyar liraya düşmekte bir başka ifade ile kamunun borçlanma ihtiyacı azalmaktadır.

Bu performansın herhangi bir ek vergi konmadan ve vergi oranları artırılmadan sağlandığına da özellikle dikkat çekmek istiyorum. Hala faiz ödemelerini dillerine dolayı anların gerçek niyetlerini ise küçük bir örnekle kamuoyunun takdirine sunmakta fayda görüyorum.

Bizim hükümete geldiğimiz 2002 yılında toplanan her 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu! Bugün toplanan her 100 liranın 15 lirası faiz ödemesinde kullanılmaktadır.

Hatta ek bütçe de bu oran %8,3'e gerilemektedir hakikat budur.

Ek bütçenin: 217 milyar lirası personel ödemeleri, 154 milyar lirası sosyal güvenlik kurumuna yapılacak transferler, 134 milyar lirası vatandaşlarımıza daha uygun fiyatla verilecek elektrik ve doğalgaz giderleri, 105 milyar lirası stratejik yatırımların hızla tamamlanabilmesi, 103 milyar lirası mahalli idarelerin desteklenmesi 45 milyar lirası dezavantajlı kesimlere yapılacak yardımlar 37 milyar lirası tarımsal destekler için kullanılacaktır.

Bu vesileyle Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopartarak ülkenin ve milletin menfaatlerine olan ek bütçeyi karalamak isteyenlere de bir çift söz söylemek istiyorum. Özellikle bay Kemal yandaşı ve taifesine bu sözlerim özellikle onlaradır bizim sistemimizde Cumhurbaşkanı maaşı aynı zamanda emekli milletvekilleri ve eski Cumhurbaşkanları ile merhum Cumhurbaşkanlarının hak sahibi ailelerine yapılan ödemelerin de göstergesidir.

Mesela sayın Kılıçdaroğlu'nun aldığı 2 maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslidir. Yol açacağı mağduriyetler sebebiyle maaşımız da ilgili bir tasarrufta bulunmamız mümkün olmuyordu.

Ancak son ek bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öylesine zıvanadan çıkardı ki artık bu durumu daha fazla taşımamız mümkün değildir. Bunun için burada Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili maddenin kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bu sebeple hiç kimsenin mağduriyete uğramaması için de gündeme gelecek ilk kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşlarının başka bir formüle göre düzenlenmesi yönünde olacaktır. Böylece sayın Kılıçdaroğlu'nun aldığı 2 maaş Cumhurbaşkanı ödeneğini geçmiş olacağı için inşallah artık kendisi bu konuyu yalan yanlış bilgilerle tekrar gündeme getirip de kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmez.

Ülkemizdeki hiçbir kesimi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek için her fırsatı değerlendiriyor her imkanı harekete geçiriyoruz. Geçtiğimiz Ocak ayında asgari ücretin %50 buçuk oranında artışından kamu personeli ve emeklilerin maaşlarının bir önceki yılın enflasyon oranı üzerinde yükseltilmesine kadar pek çok adım atmıştır.

Asgari ücreti artırırken işverenlerin omuzlarındaki kime vergileri de kaldırarak adil bir yük paylaşımı yapmıştık. Enflasyondaki yükselişin sürmesi bu artışların yetersiz kalmasına yol açmıştır. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafı ile görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Asgari ücret artı yapılırken bakanlığımız özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntemde geliştirecektir.

İnşallah en kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi işçilerimizle emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Kamu çalışanlarına ve emeklilerimize enflasyon farklarını zaten vereceğiz. Bu düzenlemenin kamu çalışanları ve emeklileri yanında 13,7 milyon emeklimizin tamamını kapsadığını altını özellikle çizmek istiyorum. Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektedir.

Detaylarını bilahare açıklayacağımız bu artışların şimdiden çalışanlarımıza ve emeklilerimize hayırlı olmasını diliyorum ve süratle şu anda Çalışma Bakanım, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile bir araya gelecekler NATO dönüşü açıklayacağız.

Bu arada inşallah yılbaşında gelişmelere uygun şekilde çalışmalarımızın çalışanlarımızın ve emeklilerimizin ücretlerini tekrar gözden geçirecek günün şartlarına göre ne yapılması gerekiyorsa onu da kendilerine vereceğiz.

Ayrıca Temmuz ayı memur maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde 8 Temmuz'da zamlı haliyle ödeneceğini de ifade etmek istiyorum. Türkiye büyürken gelişirken üşenirken 85000000 vatandaşımızın bilaistisna her birinin buradan payına düşeni almasını temin etmek boynumuzun borcudur.

Milletimiz bizi bunun için Cumhurbaşkanı yapmış bunun için ülkeyi yönetme yetkisini ve sorumluluğunu bize emanet etmiştir. Bu emanetin gereğini yerine getirmek için arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz.

Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmeleri takip ediyor milletimize fayda getirecek her hususun üzerine gidiyor. Her imkanı ülkemize yönlendiriyoruz. Yeni yatırımlarla yeni fırsatlarla ve yeni finansman kaynaklarıyla istihdamı ve üretimi destekliyor ihracatçılarımızın özellikle pazarlarını büyütmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

Bize ancak mücadele ederek çalışarak üreterek alın teri hatta yeri geldiğinde kanımızı dökerek kazanmak vardır bir de yan gelip yatmak yoktur.

Okulların tatil olmasıyla birlikte gençlerimizin yaz aylarını verimli şekilde değerlendirmelerini katkı sağlayacağına inandığım iki uygulamayı başlatıyoruz. İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı spor okulları 81 ilimizin tamamında 5-18 yaş arasındaki evlatlarımıza hizmet verecek şekilde açık olacaktır.

Yüzmeden tenise, eskrimden güreşe, jimnastikten judoya kadar sporun her branşına da faaliyet gösteren bu okullarımızdan geçtiğimiz yıl 2 milyon 745 bin evladımız istifade etmiştir. Bu yıl spor okullarımızda 4300000 evladımızı sporla buluşturmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi spora kullarımıza davet ediyoruz.

Gençlerimize bir diğer müjdemiz de yaz aylarında gönüllerince seyahat edebilmelerine imkan sağlayacak bir kolaylıkla ilgilidir. Yine 81 ilimizin tamamında belirlenen yurtlarımız 15 Temmuz 1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın ücretsiz konaklamalarına açık olacaktır.

Rezervasyonla bu yurtlardaki konaklama imkanlarından faydalanarak gençlerimizin ülkemizi rahatça gezmelerine tanımalarına yeni arkadaşlıklar kurmalarına sağlayacak kişisel ve sosyal gelişimlerine destek olmalarını hedefliyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız önümüzdeki aylarda düzenli ve süreli yardım programlarından faydalanan tüm haneleri ziyaret ederek hem insanlarımızı dinleyecek hem ihtiyaç tespiti yapacaktır.

Daha önce açıkladığımız 15 milyar liralık ilave bütçeye sahip ve 12 ay süreyle devam edecek olan Aile Destek Programının ilk ödemesini Temmuz ayında yapıyoruz.

Tip 1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak amacıyla yaklaşık 11500 kişiye sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesi bir cihaz temin edeceğiz. Bir diğer yeni adımımız başarı ile uygulanan yaşlı ve engelli bakım projelerimizi milli bir programa dönüştürmektir.

Türkiye genelinde uygulanacak bu programla yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ev temizliğinden kişisel bakımına kadar tüm zaruri ihtiyaçlarını karşılayacağız halihazırda 496 ilçemizde 32000 vatandaşımızı kapsayan bu projeyi yeni bir milli programla 60 bin kişiye çıkarıyoruz.

Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir.

Öğretmen adaylarımız için de bir müjdemiz var. Bu yıl için söz verdiğimiz 20bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacak.

Böylece hükümütlerimiz döneminde atanan öğretmen sayısı 730 binden 750 bine çıkacaktır. Bir başka ifade ile ülkemizdeki mevcut 1,2 milyon öğretmenin üçte ikisi bizim dönemlerimiz de atanmış oluyor yeni atama sürecinin öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Son olarak Kurban Bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz arasındaki çarşamba ve perşembe günlerinin idari izin kapsamına alınacağını haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Hibya Haber Ajansı

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Nadir element üretimine başlıyoruz"
 
Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Nadir element üretimine başlıyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine sonrası yaptığı açıklamada nadir element ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Adana'da yüksek kaliteli petrol bulduk"
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine sonrası yaptığı açıklamada Adana'da yüksek ...
Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı başladı
Cumhurbaşkanlığı kabinesi bir araya geldi.
 
Erzincan'daki altın madeninin faaliyetleri durduruldu
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'daki altın ...
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan BDDK kararına ilişkin açıklama
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Meclis Başkanı Sobotka’yı kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Meclis Başkanı Wolfgang ...
 
Aydemir: ‘Cumhur ittifakı Milletimizin gönül adresidir’
Milletvekili Aydemir, ‘Cumhur İttifakı; Yüce milletimizin ali menfaatleri, ...
Batı Karadeniz'deki sağanakta son durum
Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ...
Bakan Soylu: "Dernek, belediye, PKK-KCK tezgahı kurmuşlar"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından gündeme dair açıklamada bulundu.
 
YAZARLAR
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Ülker Piriyeva
Ülker Piriyeva
Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
Kıskançlık derdinin dermanı yok…
Markar Esayan
Markar Esayan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri